Autodidakta módon tanulta az ékszerjavítást, ma mások készítik nála kiegészítőiket

2025. április 28.
glamour berill ékszerműhely
Hulitza Ildikó szerint terápiás módszernek is kiváló az ékszerkészítés, amelyben mindenki el tud merülni, és kikapcsolódhat a hétköznapi fásultságból
Fotó: Berill Ékszerműhely

A Berill Ékszerműhely egy friss vállalkozás, amely ötvözi a retro eleganciát a XXI. század egyediségével. Alapítója, Hulitza Ildikó negyven felett váltott hivatást, kezdetben a családi ékszereket szerette volna rendbe hozni, azonban sikeres workshoppá nőtte ki magát.

Sokan eljátszanak a gondolattal, hogy feladják hétköznapi, civil munkájukat az álmaikért, de csak kevesen merik megtenni ezt a lépést. Napjaink kiszámíthatatlan gazdasági helyzete sokakat eltántorít egy nagyobb álom beteljesítésétől, pedig boldogulásunk végső soron csak egyetlen emberen múlik: önmagunkon. Hulitza Ildikó, a Berill Ékszerműhely tulajdonosa, húszéves karriert hagyott maga mögött, hogy szenvedélyének szentelhesse életét. Műhelyében minden korosztály elkészítheti saját, egyedi ékszerét.

Merjünk váltani

Rátaláltam egy technikára, amit szerettem volna megosztani másokkal is, de nem tudtam összeegyeztetni az akkori munkámmal. Húsz évig dolgoztam a médiában gyártási vonalon, ami teljes embert kívánt. Lehetetlen lett volna akár csak egy-egy napot is kivenni, hogy mással foglalkozzak, így két évig csak a szabadidőmben tudtam az ékszerekkel foglalkozni. Tudtam, hogy az ékszerkészítés az, amiben igazán megvalósíthatnám önmagam, de nem találtam a módját, hogyan illesszem bele a sűrű hétköznapjaimba.

Autodidakta módon kezdtem el megtanulni, hogyan kell rendbe hozni egy-egy ékszert, és egy évig vívódtam, hogy merjek-e váltani." - mesélte Hulitza Ildikó, aki szerint anyagi támogatás nélkül kevesen mernek váltani. Talán ez a legijesztőbb oldala egy biztos munkahely feladásának. „A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy vajon egy megszokott hivatás feladása és egy hobbira való támaszkodás nyújt-e majd akkora biztonságot, amire építhetek.

Hitelt kellett felvennem, és találnom kellett egy helyet, amit hosszú távra kibérelhetek. Hat hónapnyi megtakarításom volt, de tudtam, hogy a családom támogat. Nem tudtam, miért, de éreztem, hogy hosszú távon bízhatok az ékszerműhelyben.” Szinte mindenkinek lapulnak a fiókban olyan családi ékszerek vagy ékszerdarabok, amelyek az emlékek miatt örökre a fiók mélyén maradnak. Jó hír, hogy Ildikó műhelyében bárki lehetőséget kap arra, hogy saját kezűleg illessze össze az emlékek darabjait. Ildikó is egy családi örökség rendbehozatalával kezdte.

glamour plusz ikon A világ legsikeresebb női ékszertervezői a háttérben írtak történelmet

A világ legsikeresebb női ékszertervezői a háttérben írtak történelmet

Nagymamám testvérének volt egy gyűrűje, amely fénykorában türkizkövekkel volt kirakva. Mivel az ötvösök nem nagyon vállalták a javítását, végül én magam álltam neki, hogy kikísérletezzem, hogyan lehetne rendbe hozni. Szerencsére nagyon szépen sikerült. Azóta már több vendég is hozott hozzám családi relikviát, és ugyanazt az örömöt láttam rajtuk is.

Ami a csodához kell

Ildikó UV gyantával dolgozik, amely UV fény alatt, pár perc alatt keményre köt, a technika azonban a hozzávalók beszerzése miatt kihívást jelentett. „Egy átlátszó folyadékba kell beledolgozni az egyes hozzávalókat, amelyek lehetnek szárított virágok, csillámpor, sőt akár porcelándarabok is. Mindenki a saját stílusa szerint alkothatja meg az egyes darabokat. Sajnos itthon csak nagyon kis kiszerelésben találtam UV-gyantát. Egy medálhoz ez elegendő volt, de többre már nem, így elkezdtem utánanézni, hogyan tudnék beszerezni nagyobb mennyiséget ebből a gyantából.

Először külföldről szerezte be az ékszerek alapanyagait, de végül itthon is talált minőségi anyagokat. Mára már több mint 500 különféle ékszerkellékkel rendelkezik, amelyekből a műhelyben mindenki saját stílusának megfelelő, egyedi ékszereket készíthet. Egy-egy ékszer elkészítése akár több órát is igénybe vehet. Az ékszerek ékszeralapokra épülnek – például fülbevalóra, nyakláncra, gyűrűre, kulcstartóra vagy medálra –, amelyeket a különböző hozzávalókkal lehet kitölteni.

A Berill ékszerműhelyben mindenki saját stílusához illő, egyedi ékszereket készíthet
Fotó: Berill Ékszerműhely

Az ékszerek alapanyaga jelenleg nemesacél, de Ildikó következő lépésként szeretne nemesfémmel és ásványgyöngyökkel is dolgozni, ami nagyobb anyagi befektetést jelentene a műhely számára. „Évek óta folyamatosan bővítem az anyagok palettáját. Egy idő után már nem fértek el otthon az alapanyagok, így muszáj volt egy irodát bérelnem. Egy alumínium műhelyben találtam helyet, amely retro hangulatával tökéletesen illik az ékszerműhelyhez.

Workshopok várják a vendégeket

A műhely workshop formájában fogadja a vendégeket, akik előre egyeztetett időpontban tudnak bejelentkezni ékszerkészítésre. Kezdetben barátok látogattak el a műhelybe, akik a mai napig visszajárnak. „Először a fiam barátai jöttek el hozzánk, akik azóta is visszajárnak a műhelybe. Közösségimédia-felületeken is reklámoztuk, és bizony szembesültünk vele, hogy a marketingre nagyon oda kell figyelni, mert nem elhanyagolható szempont.

Az ékszerkészítéshez persze szükség van egy alapvető kézügyességre, de Ildikó elmondása szerint aki már fűzött gyöngyöt, annak mindenképpen lesz sikerélménye az ékszerműhelyben. „Minden korosztály megtalál bennünket, és érdekes látni, hogy bár az emberek sokáig követik az éppen aktuális trendeket, előbb-utóbb mindenki megtalálja a saját ízlését, és határozott elképzelésekkel érkezik arról, hogy mit keres. A legtöbben úgy jönnek ide, hogy pontosan tudják, mit szeretnének készíteni.

A visszajelzések alapján terápiás módszernek is kiváló az ékszerkészítés, amelyben mindenki el tud merülni, és kikapcsolódhat a hétköznapi fásultságból. Tudom, hogy megérte a váltás, mert az új hivatásomnak köszönhetően visszanyertem az emberekbe vetett hitemet.

OSZAR »